Åbne Døre i Gentofte 14. – 17. maj 2020

 

VELKOMMEN TIL ÅBNE DØRE 2020!

Torsdag og fredag d. 14. og  15. maj kl. 15.00 – 18.00
Lørdag og søndag d. 16. og  17. maj kl. 12.00 – 18.00

Åbne Døre er støttet med et tilskud fra Gentofte Kommunes Kulturpulje.

face

Kontaktperson:
Hanne Galschiøt, mail@hannegalschioet.dk

Vedr. optagelse af nye deltagere:
Kontakt Pernille Koch. koch_pernille@hotmail.com
Sidste frist for ansøgninger om deltagelse i 2021 er pr. 1. november 2020

Pressemeddelelse:

Åbne Døre er en sammenslutning af kunstnere i Gentofte Kommune, som i de sidste 25 år har åbnet deres hjem og atelierer for at give kunstinteresserede mulighed for at opleve kunstnerne i deres eget miljø.

Så i år har vi 25 års jubilæum.

Denne event skal ses som en mulighed for at skabe dialog og kontakt mellem kunstnerne og publikum samt købe værker direkte fra dem.. Her træder de besøgende ind i privatatmosfæren, møder kunstneren i øjenhøjde og får en unik oplevelse, samt muligheden for en snak om værkerne uden om de mere etablerede udstillingssteder, hvor værkerne ellers udstilles og sælges.

Få en dejlig oplevelse i lokalområdet i form af visuelle udfordringer i så forskellige udtryk som ekspressive, abstrakte, figurative og underfundige malerier, samt illustration, keramik, glas, foto, tegning og mixed media.

Folder fås på de lokale biblioteker omkring første  april 2020 samt her på siden under FOLDER

DELTAGERNE I 2020

Kunstnerne: 2820 Gentofte
Gitte Valentiner-Branth, billedkunstner, Vangede Bygade 89 (oven på Netto).
Charlotte Tønder, billedkunstner, Fæstevej 3                            
Martin Pop, billedkunstner, Fuglegårdsvej 2 B                                                                                                                                                             Helle Witte Christiansen, billedkunstner Cand. Phil. Art
Jola M. Hyltoft, billedkunstner

Lis Kjærgaard, portrætmaler
Marianne Nerving, billedkunstner
Søren B. Henriksen, Maler
Udstiller sammen i  Bloom,
Indgang via trappen i gavl

Adolphsvej 59
2820 Gentofte
Kunstnerne: 2900 Hellerup
Pia von Scholten, billedkunstner, Hellerupvej 65,
Ane-Katrine von Bülow, keramisk formgiver, Esthersvej 10              
Hanne Galschiøt, billedkunstner, Sofievej 29
Kim Kartholm, maler, Onsgårdsvej 10
Mads Ejrnæs, maler, Høyrups Alle 15, st
Ulla Heegaard, billedkunstner, Sigridsvej 1 A 3. Tv
Kunstnerne: 2920 Charlotenlund
Hanne Mejlgaard, have -og billedkunstner, Julie Sødrings Vej 6,
Peter Eichen, maler, L.E. Bruunsvej 38.1
Pernille Koch, maler/tegner Norasvej 16 I.sal.
Christian Bruun, keramiker, Traverbanevej 12.
Anders Raad, glaskunstner, Traverbanevej 12
Karina Kejser Bøhl, billedkunstner, grafiker, mdd. Atelier: Traverbanevej 10
Michala Brincker, computer collage kunstprint / mixed-media / skulptur, Strandvejen 162 A, Skovshoved
Philippe Merie, fotograf,  Strandvejen 321 b Skovshoved
Kunstnere: 2930 Klampenborg
Faith Alice Andersen, billedkunstner, Lorentzensvej 5 1.sal tv,Taarbæk                                                                                                        Hannah Koppel, keramiker,  Strandvejen 638, Tårbæk,
Mette Frø, maler, Strandvejen 638, Tårbæk,

 

 

 

 

 

 

 


 

jen 30