Åbne Døre i Gentofte 2. – 5. maj 2019

 

VELKOMMEN TIL ÅBNE DØRE 2019!

Torsdag og fredag d. 2. og  3. maj kl. 15.00 – 18.00
Lørdag og søndag d. 4. og  5. maj kl. 12.00 – 18.00

Åbne Døre er støttet med et tilskud fra Gentofte Kommunes Kulturpulje.

face

Kontaktperson:
Hanne Galschiøt, mail@hannegalschioet.dk

Vedr. optagelse af nye deltagere:
Kontakt Pernille Koch. koch_pernille@hotmail.com
Sidste frist for ansøgninger om deltagelse i 2020 er pr. 1. november 2019

Pressemeddelelse:

Åbne Døre er en sammenslutning af kunstnere i Gentofte Kommune, som i de sidste 23 år har åbnet deres hjem og atelierer for at give kunstinteresserede mulighed for at opleve kunstnerne i deres eget miljø.

Denne event skal ses som en mulighed for at skabe dialog og kontakt mellem kunstnerne og publikum samt købe værker direkte fra dem.. Her træder de besøgende ind i privatatmosfæren, møder kunstneren i øjenhøjde og får en unik oplevelse, samt muligheden for en snak om værkerne uden om de mere etablerede udstillingssteder, hvor værkerne ellers udstilles og sælges.

Få en dejlig oplevelse i lokalområdet i form af visuelle udfordringer i så forskellige udtryk som ekspressive, abstrakte, figurative og underfundige malerier, samt illustration, keramik, glas, tekstil, foto, tegning og mixed media.

Folder fås på de lokale biblioteker omkring første  april 2019, samt her på siden under FOLDER

 

DELTAGERNE I 2019

 

Kunstnerne: 2820 Gentofte

  1.  Portrætmaler Lis Kjærgaard, Jægersborg Alle 227, 3. Th
  2.    Billedkunstner Gitte Valentiner-Branth, Vangede Bygade 89 (oven på Netto).
  3.    Billedkunstner Charlotte Tønder, Fæstevej 3
  4.    Billedkunstner Martin Pop, Fuglegårdsvej 2 B

7 a  Billedkunstner Marianne Nerving, Springbanen 5-7

7 b  Mosaik- og billedkunstner Sara Legind-Hansen, Springbanen 5-7

 

Kunstnerne: 2900 Hellerup

  1.     Strikdesigner Stine Sæther Uldal, Ellemosevej 76
  2.   Billedkunstner Jola M. Hyltoft, Heslegårdsvej 4 st.
  3.   Maler Pia von Scholten, Hellerupvej 65,
  4.   Billedkunstner Alessandra Sicuro, Ruthsvej 1
  5.  Billedkunstner Atelier Tina Hee, Rebekkavej 2.                              11.  Keramisk Formgiver Ane Katrine von Bülow, Esthersvej 10.
  6.    Billedkunstner Hanne Galschiøt, Sofievej 29.
  7.    Maleri og skulptur Vivian Bondy, Lille Strandvej 18 G 1th
  8.    Maler Mads Ejrnæs, Høyrups Alle 15, st
  9. Billedkunstner Ulla Heegaard, Sigridsvej 1 A 3. Tv

Kunstnerne: 2920 Charlotenlund

  1.    Have -og billedkunstner Hanne Mejlgaard, Julie Sødrings Vej 6,
  2.    Maler Peter Eichen, L.E. Bruunsvej 38.1
  3.    Maler/tegner Pernille Koch, Norasvej 16 I.sal.
  4.    Keramiker Christian Bruun, Traverbanevej 12.
  5.    GlaskunstnerAnders Raad,Traverbanevej 12
  6.    Maler/Arkitekt Isabelle Geoffroy, Atelier: Traverbanevej 10

22 a. Keramiker/Billedkunstner Ruth Lorentzen, Strandvejen 301 Skovshoved..

22 b. Maler og bladtegner Morten Ingemann, Strandvejen 301 Skovshoved.

  1.    Billedkunstner, grafiker, mdd.Karina Kejser Bøhl. Strandvejen 256 C Skovshoved.
  2.  Fotograf Philippe Merie, Strandvejen 321 b Skovshoved
  3.  Skulptur og Billedkunstner Bernhard Lipsøe, Ordrup Jagtvej 14 I

 

Kunstnere: 2930 Klampenborg

  1.    Billedkunstner Faith Alice Andersen, Lorentzensvej 5 1.sal tv, Tårbæk

27 a. Keramiker Hannah Koppel, Strandvejen 638, Tårbæk,

27 b. Maler Mette Frø, Strandvejen 638, Tårbæk,

 

 

 

 

 

 


 

jen 30